Nie da się ukryć, że pojawienie się w domu małej pociechy sprawia, że rodzice zmieniają swoje dotychczasowe nawyki i starają się dostosować do potrzeb malucha. Niemniej jednak w momencie, kiedy dziecko zaczyna dorastać pojawia się znacznie więcej kwestii, które wymagają skonsultowania ze specjalistami. Mowa tu o dietetyku dziecięcym, który w wielu wypadkach wydaje się być absolutnie niezbędny. Warto zauważyć, że dopasowanie odpowiedniej diety do potrzeb dziecka odgrywa kluczową rolę w profilaktyce otyłości. Kiedy więc warto się udać do dietetyka dziecięcego?

Dietetyk dziecięcy a alergie i nietolerancje pokarmowe

Rodzice powinni rozważyć wizytę u specjalisty, którym jest dietetyk dziecięcy w momencie, kiedy u maluchów zostały wykryte nietolerancje lub alergie pokarmowe. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Dieta dziecka musi być maksymalnie zbilansowana, by zapewniła naszym pociechom dostęp do wszystkich substancji odżywczych jakie są potrzebne na etapie wzmożonego rozwoju. Dziecku w szczególności potrzebne będą białko oraz witaminy. Niemniej jednak w momencie kiedy wykryte zostały alergie pokarmowe na niektóre substancje, rodzice mogą mieć poważny problem z tym, by skomponować swojemu maluchowi odpowiednią dietę. Nie oszukujmy się, ale często trzeba poświęcić czas na szukanie zamienników produktów czy chociażby na to, by znaleźć odpowiednie substytuty o podobnej wartości odżywczej. Właśnie dlatego dietetyk dziecięcy może okazać się w tym wypadku wyższą koniecznością. Specjalista posiada wiedzę i doświadczenie, a co za tym idzie pomoże rodzicom skomponować dietę bogatą w konkretne składniki odżywcze, a jednocześnie zagwarantuje możliwość wykluczenia z diety dziecka takich produktów, które przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznej. Taka pomoc dla rodziców i w szczególności dla malucha będzie nieoceniona. Dziecko nie tylko będzie mogło zapomnieć- poniekąd- o swojej alergii pokarmowej, a jednocześnie będzie mogło się cieszyć zdrową, smaczną i maksymalnie zbilansowaną dietą.

Dietetyk dziecięcy a profilaktyka otyłości u najmłodszych

Dietetyk dziecięcy może okazać się również nieocenioną pomocą w momencie, kiedy waga maluchów zaczyna się- delikatnie mówiąc- wymykać spod kontroli. Nie da się ukryć, że w naszym kraju wiele dzieci zmaga się z problemem nadwagi lub nawet i otyłości. Głównie wynika to właśnie z faktu nieodpowiednio dobranej diety. Każdy rodzic z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest odmówić dziecku kolejnego kawałka ciasta czy dodatkowej porcji frytek. W ten sposób jednak nieświadomie przyczyniają się do tego, że waga malucha zaczyna rosnąć, a także zwiększa się ryzyko zapadnięcia na otyłość cukrzycę, czy co gorsza nawet i nadciśnienie tętnicze. Mimo że nasze pociechy oczywiście przepadają za słodkościami lub daniami typu fast-food, nigdy nie powinny one stanowić podstawy dziecięcej diety. Właśnie dlatego, w momencie kiedy rodzice mają problem z samodzielnym zbilansowaniem jadłospisu, warto udać się do dietetyka dziecięcego. Zadba on o to, by podaż kalorii u dziecka nieco się zmniejszyła, a tym samym pomoże on stale kontrolować wagę malucha. W między czasie warto wspomnieć o tym, że dietetyk dziecięcy dołoży wszelkich starań do tego, by dieta dziecka i jego posiłki w dalszym ciągu trafiały w jego preferencje smakowe, a maluch mógł spożywać każdy posiłek z należytym apetytem. Kontrolowanie wagi dziecka będzie miało istotny wpływ na jego późniejszy rozwój oraz zdrowie.