Skąd się biorą problemy z zapamiętywaniem?
Jest to jedna z funkcji ludzkiego umysłu, odpowiada za przechowywanie, magazynowanie i odtwarzanie informacji. Nasz mózg jest wyspecjalizowany w zapamiętywanie różnego rodzaju treści, stąd wyróżniamy pamięć wzrokową, słuchową, językową, dotykową, węchową, smakową oraz ruchową. Według innych kryteriów dzielimy ja także na krótkotrwałą, roboczą (tymczasowe przechowywanie informacji, w celu ukończenia danej czynności) oraz długotrwałą. Masz problem z zapamiętywaniem, kojarzeniem ze sobą faktów, łączeniem informacji w spójną całość? Najwyższy czas przyjrzeć się temu bliżej. Istnieje wiele czynników odpowiadających za pogorszenie pamięci, jednym z nich jest zaprzestanie regularnej nauki, kiedy cały nasz umysł pracował na najwyższych obrotach. Innym powodem może być duża ilość informacji przekazywana każdego dnia, dlatego tak trudno jest nam się uporać z ich przetwarzaniem. Co jeszcze ma wpływ na naszą kondycję psychiczną? Nieodpowiedni styl życia, stresująca praca, niezdrowa dieta i brak ruchu, to wszystko wpływa na przeciążenie umysłu.
Jaka dieta na zaniki pamięci?
Czy odpowiednie odżywianie może pomóc nam poprawić pamięć? Oczywiście, czas na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, do naszego menu powinniśmy wprowadzić świeże warzywa i owoce, w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na banany, brzoskwinie, pomarańcze, pomidory i ziemniaki – mają bardzo dużo potasu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Do jadłospisu dodajemy też produkty bogate w tłuszcze rybne i roślinne – cenne źródło kwasów tłuszczowych z grupy Omega oraz witaminy z grupy F znajdującej się w rybach, orzechach i nasionach. Zalecane jest również picie przynajmniej 2l wody, najlepiej niegazowanej. Wiemy już co dodać do naszego codziennego menu, czego zatem unikać? Napoi wypłukujących wodę, na których czele stoi mocna herbata i kawa.
Jak skutecznie ćwiczyć pamięć?
Jeśli chcemy poprawić naszą kondycję psychiczną, powinniśmy zadbać o wykonywanie regularnie różnego rodzaju ćwiczeń intelektualnych – układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy oraz strategiczne gry planszowe i komputerowe to tylko kilka z nich. Dobrym rozwiązaniem jest też aktywność fizyczna, która wpływa pozytywnie nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji serca, ale i wspomaga funkcjonowanie umysłu. Na pracę mózgu polecane jest bieganie, skakanie na skakanie, aerobik i taniec. Udowodniono, że kiedy ćwiczymy wzrasta ciśnienie i przepływ krwi, w tym mózgu. W taki sposób zwiększa się ilość dostarczanego tlenu, co usprawnia pracę naszego umysłu. Na poprawę pamięci wpływa nie tylko nasza dieta i aktywność fizyczna. Gdy robimy coś, wymagającego dużo koncentracji starajmy się skupić na tym zadaniu i przełożyć na to całą naszą energię. Postarajmy się stworzyć idealne warunki spokoju, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi – włączony telewizor, grająca muzyka, czy też rozmowy innych osób i koncentrujemy się na jednej konkretnej czynności, na której wykonaniu nam zależy.
Poprawa na wielu płaszczyznach naszego życia
Regularne i staranne ćwiczenie i doskonalenie pamięci wpływa pozytywnie na wiele obszarów naszego życia. Łatwiej zapamiętujemy, efektywniej się uczymy, szybciej osiągamy zamierzone cele, dzięki czemu podnosimy poczucie własnej wartości. Przekłada się to także na nasze samopoczucie – osoby narzekające na problemy z koncentracją szybciej się denerwują, są poirytowane. Gdy nasza kondycja psychiczna poprawi się, polepszy się tym samym jakość naszego życia.