Ta bardzo ważna umiejętność szczególnie potrzebna jest w dobie zdalnego nauczania. Jak utrzymać dyscyplinę w pracy zdalnej? Zacznij praktykować tych kilka ważnych rad i ciesz się efektami nowych, dobrych nawyków.

Zorganizuj swoją przestrzeń

Do efektywnej nauki potrzebna jest nie tylko dyscyplina, ale i odpowiednia przestrzeń. Podczas gdy z laptopa można pracować prawie wszędzie, w rzeczywistości nie każde miejsce będzie Ci służyło. Aby pomieszczenie spełniało wymagane standardy, zadbaj o wygodne krzesło i biurko dostosowane do Twojego wzrostu. Na nim zmieścić się musi komputer i najważniejsze przybory. Konieczne będzie też odpowiednie oświetlenie. Usuń z pola widzenia wszystkie rozpraszające wzrok drobiazgi.

Prowadź dziennik

Kup kalendarz i regularnie zapisuj w nim wszystkie ważne terminy. Przy późniejszym planowaniu będzie on niezastąpiony. Staraj się robić to czytelnie i dokładnie. Jeśli jesteś roztargniony, dodatkowo ustawiaj alarmy w telefonie. Możesz też sporządzać krótkie notatki. Koniecznie umieść w nim plan dnia z konkretnymi godzinami przyporządkowanymi odpowiednim zadaniom. Traktuj swój dziennik jak schemat, według którego działasz od rana do wieczora.

Zaplanuj cenny czas

Podziel cały materiał na części i ucz się go etapami. Każdego dnia przyswajaj konkretne rozdziały, a unikniesz przyszłego przeciążenia. Nie wszystko musi być zrobione za jednym posiedzeniem. Zbyt duże wymagania mogą Cię tylko zamęczyć. Stawiaj więc sobie realne cele. Koniec końców jesteś tylko człowiekiem!

Ćwicz swój mózg

Regularny trening mózgu pozwala zachować sprawność umysłu. Aby lepiej zapamiętywać i szybciej kojarzyć fakty rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki. Dobrym sposobem jest też pisanie. Staraj się robić to tradycyjnie – z wykorzystaniem kartki oraz długopisu. Podczas wykonywania czynności zmieniaj czasem rękę. Skutkuje to tworzeniem się nowych połączeń nerwowych. Angażujesz w ten sposób niedominującą półkulę mózgu i wzmagasz swoją kreatywność.

Wyznaczaj nagrody

Masz dużo zadań do rozwiązania w ciągu dnia? Wymyśl sobie nagrodę za każdą wykonaną do końca pracę. Niech każdy osiągnięty cel będzie okazją do zrobienia czegoś, co najbardziej lubisz. To Ty wybierasz czy będzie to obejrzenie ulubionego serialu, zjedzenie czekolady albo wspólne granie z przyjaciółmi. Najważniejsze, żeby było to coś motywującego. Pozwoli Ci to utrzymać zapał pomiędzy zadaniami.

Nie rozpraszaj uwagi

Aby podczas lekcji zachować pełne skupienie, koniecznym będzie pozbycie się wszelkich rozpraszaczy. Inaczej z nauki wyciągniesz niewiele. Swój telefon daj na przechowanie rodzicom, nie otwieraj też zbędnych kart przeglądarki. Pamiętaj – wiedza jest konieczna, aby zdać egzaminy. To, co dzisiaj wydaje Ci się nudne, może okazać się niezbędne i zaskoczyć Cię w przyszłości.

Codzienne rytuały

Zanim usiądziesz przed biurkiem, nie zapomnij o przebraniu się. Spędzenie całego dnia w piżamie, choć kuszące, wybija Cię z rytmu dnia. Mózg wchodzi wtedy w tryb „rozleniwienia”. Pamiętaj też o higienie snu oraz regularnych posiłkach. Te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Rób przerwy

Aby utrzymać motywację i siły w dążeniu do samodyscypliny, powinieneś wyznaczyć sobie choć jeden dzień wolny od pracy. Pozwoli Ci to „naładować baterie” aby wrócić do codziennych zajęć rześkim i wypoczętym. Podczas nauki, kiedy cała organizacja jest na Twojej głowie, bardzo łatwo jest się wypalić. Czas tylko dla siebie może być kluczem do sukcesu i w przetrwaniu do następnego semestru. Pomoże też zachować psychiczną równowagę.