Masz przed sobą wielkie zadanie. Urządzić pokój dziecka, tak by był stylowy i funkcjonalny. Jak stworzyć przestrzeń do zabawy i odpoczynku? Niezależnie czy zaczynasz od zera, czy jedynie chcesz poprawić istniejącą aranżację, znajdziesz tu sporą dawkę inspiracji.

1. Zachowaj prostotę

Zwykle mniej znaczy więcej. Utrzymując prosty wystrój i minimalne umeblowanie, zostawiasz więcej miejsca do zabawy, która jest podstawową aktywnością dziecka. Dobrym pomysłem jest zastosowane ramy w łóżeczkach dziecięcych w kształcie domku, która może być wielofunkcyjna. Po pierwsze stanowi strefę wypoczynku nocnego. Po drugie to dobre miejsce wyciszenia i relaksu. Można otoczyć się miękkimi poduchami i spędzać czas na czytaniu lub innych spokojnych zabawach. Po trzecie, rama zachęca do zabawy tematycznej. Aranżując jedną przestrzeń, próbuj łączyć kilka funkcji. Podwójne łóżko dla dzieci to dobra propozycja dla rodzeństwa lub dla małego gościa, który zostaje na noc.

2. Szafa, która pomieści wszystko

Szuflady, pojemniki, kosze, dodatkowe drążki – to Twoi sprzymierzeńcy. Dobrze zaprojektowane wnętrze szafy pozwoli nie tylko na przechowywanie ubrań, ale także masy innych rzeczy. Zabawki, które chwilowo nie są ulubionymi, pościel, zimowe ubrania w sezonie letnim to tylko garstka propozycji, które możesz również trzymać w szafie. Jednym ruchem ręki zostawiasz te wszystkie przedmioty za zamkniętymi drzwiami. Przechowywane w opisanych pudełkach, będą czekać na moment, gdy staną się znowu potrzebne.

3. Zabawki i książki jako dekoracja

Zabawki są kolorowe, mają przeróżne rozmiary i kształty. Nie wszystkie trzeba chować głęboko. Te, które pasują do wystroju, umieść na półce, by cieszyły oko i stanowili piękny element dekoracyjny. Szczególnie sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju drewniane zabawki. Regał do pokoiku dziecka pomieści nie tylko małe księgozbiory, ale również ramki ze zdjęciami lub rysunkami. Wyeksponowane, nadadzą indywidualnego charakteru. Książki możesz ułożyć wg kolorów grzbietu, wielkości, serii lub zupełnie przypadkowo. Bogata biblioteczka to zawsze dobry wybór i piękna ozdoba każdego pokoju.

4. Oświetlenie

Pokój dziecka musi być jasny. Takie przestrzenie zachęcają do długiego przebywania. Jeśli to możliwe, niech okno nie będzie zasłonięte firanką, która zabiera częściowo dostęp naturalnego światła. Potrzebne są przynajmniej trzy źródła oświetlenia. Lampa wisząca generuje rozproszone światło i równomiernie oświetla cały pokój. Lampka nocna z regulowanym natężeniem światła przyda się do czytania oraz do pozostawienia jej włączonej na czas usypiania (jeśli dziecko boi się ciemności). Lampka biurkowa jest niezastąpiona w czasie odrabiania lekcji.

5.  Strefa zabawy

Stwórz ulubioną strefę wszystkich dzieci. Ściana wspinaczkowa, drabinki, huśtawka, lina. Możliwości jest wiele. Jeśli uda Ci się nie przeładować pokoju meblami i zabawkami, zostanie trochę miejsca na sprzęty, które rozwijają dzieci ruchowo. Pozwolą spalić trochę energii, rozwiną ich elastyczność i sprawność. Gdy Twoje dziecko to mały artysta, warto rozważyć ścianę pokrytą farbą tablicową.

To jedynie kilka propozycji, które mogą nadać kierunek Twoim własnym pomysłom. Nie wszystkie meble i akcesoria musisz kupować w sklepie. Przejrzyj portal z ogłoszeniami, przeszukaj strych. Może znajdziesz tam elementy, które pomogą samodzielnie stworzyć wyjątkową przestrzeń. Satysfakcja będzie ogromna, a uśmiech dziecka największą nagrodą.