Pensje fotografów różnią się w zależności od dziedziny, w której się specjalizują. Za modowe sesje zagraniczne znane postacie w tej dziedzinie mogą pozyskać nawet pięciocyfrowe sumy. W skali wojewódzkiej, bądź regionalnej mówi się o tym, że zarobki na stanowisku „fotograf” oscylują zazwyczaj w przedziale 3-5 tys. zł, jednakże nie zawsze jest tak kolorowo.

ZA CO PŁACĄ NAJWIĘCEJ?

Elastyczność fotografa to od lat jego najważniejsza i najbardziej pożądana zaleta. Największe pieniądze zdobywa zazwyczaj fotografia komercyjna, jak również reklamowa. Fotografowie ślubni też nie mają, na co narzekać – ich zarobi za sesję ślubną wynoszą zazwyczaj od ponad 3 do 7 tys. zł. „Fotoreporter” na komunii czy chrzcie jest w stanie za swoją pracę natomiast pozyskać od 600 do 1000 zł. Popularne są także specjalizacje, tj. fotografia wnętrz, fotografia prasowa.

FOTOGRAF Z NOWEGO TARGU

Warto jednak zaznaczyć, że zapłata za takie usługi, w poszczególnych województwach, a nawet miastach na ich przestrzeni – się znacznie różni. Ceny w Nowym Targu za fotografie ślubną wynoszą ok. 1400 zł, a czasem 3500 zł, możemy zauważyć tu zatem niebagatelnie ukazujący się kontrast. W większych miastach mamy natomiast zdecydowanie większy wybór – w Warszawie konkurencja w tej dziedzinie jest zdecydowanie większa, ale za pomocą korzystnych cen możemy wybić się ponad resztę!

PROFESJONALNE STUDIO FOTOGRAFICZNE

Fotograf pracujący na podstawie umowy o pracę średnio zarabia ok. 2800 zł netto – można więc określić, że to nie tak dużo. Wielu fotografów uważa, że jest wręcz naprawdę kiepsko z ich płacą. Wszystko z drugiej strony zależy od liczby zleceń i miejsca zatrudnienia, ale również od samego fotografa umiejętności. Coraz częstym przedsięwzięciem i sposobem na dorobienie sobie po godzinach jest otworzenie swojego własnego studia fotograficznego, czasem może się ono znajdować nawet w naszych własnych czterech kątach! Niewiele potrzeba, by zamienić swoje domowe zacisze w profesjonalne studio. Najważniejsza okazuje się lampa błyskowa, zazwyczaj uważana za samo serce projektu. Potrzebny jeszcze nadajnik, softbox i kilka innych gadżetów i gotowe!

FOTOGRAFIA W MODZIE

Fotografia mody to najprężniej rozwijający się gatunek fotografii, często również najlepszy pod względem zarobkowym. Można ją dzielić na fashion, glamour oraz beauty. Trendy obowiązujące na przestrzeni poszczególnych odmian fotografii mody ciągle się zmieniają, z każdym sezonem mamy do czynienia z całkowitym przeobrażaniem się tego przemysłu. Fotografię mody często nazywa się również fotografią reklamową oraz fotografią produktu. Jest pewnego rodzaju opowieścią za pomocą zdjęcia, która często ma zachwycać, skłaniać do przemyśleń, a nawet porwać konsumenta w świat marzeń. Postęp technologiczny zdecydowanie sprzyja rozwojowi tej dziedziny fotografii, a za lookbook dla dużej marki młody fotograf jest w stanie zarobić nawet 8 tys. zł, przy czym, gdy jesteśmy już grubą rybą w tej dziedzinie taki lookbook może nam dołożyć na konto nawet czterokrotnie większą sumę.