Wśród wszystkich mniej lub bardziej zaawansowanych szlaków górskich na terenie Polskich Tatr, Dolina Kościeliska ma specjalne miejsce w naszym sercu. Nie bez przyczyny przecież jest to jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków, który cieszy się popularnością o każdej porze roku. Jak długo idzie się doliną kościeliską? Jakie ciekawe atrakcje czekają na nas podczas tej wędrówki? Gdzie możemy kontynuować naszą pieszą wędrówkę po dotarciu do schroniska? Jak przygotować się do wycieczki doliną kościeliską? 

Jak przygotować się przed wyprawą do Doliny Kościeliskiej? 

Każdy turysta, bez względu na cel urlopu w Tatrach, szukając restauracji z pizzą w Kościelisku, z pewnością natrafił na znak, kierujący nas na jeden z najczęściej odwiedzanych szlaków w Polskich górach. Mowa tu oczywiście o Dolinie Kościeliskiej. Wielu z nas decyduje się na rozpoczęcie tej pieszej wyprawy, inni z kolei w obawie przed trudnościami nie decyduje się na ten ruch. Prawda jest jednak taka, że Dolina kościeliska to jedna z tras, która jest dostosowana do każdego turysty, bez względu na formę i kondycję. By jednak wędrówka była komfortowa, powinniśmy na wszelki wypadek odpowiednio się przygotować. Co wziąć na wyprawę do Doliny Kościeliskiej? 

Przede wszystkim wygodne górskie buty (Dolina Kościeliska wprawdzie jest trasą wygodną, jednak na pewnych etapach możemy napotkać duże kamienie), oraz funkcjonalny ubiór z oddychającego materiału. Jak powszechnie wiadomo, pogoda w Tatrach może diametralnie zmienić się w przeciągu kilku minut. By zminimalizować ryzyko zmoknięcia, weźmy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową lub, jeśli nie chcemy inwestować w droższe nakrycie, peleryną, którą zakupimy na każdym straganie oraz punkcie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dla miłośników Nordic Walkingu Dolina Kościeliska jest świetnym materiałem na długi trening – dlatego też z powodzeniem możemy zabrać ze sobą kijki. 

Jakie atrakcje czekają na nas podczas wyprawy Doliną Kościeliską? 

Dolina kościeliska jest tak popularna nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, które towarzyszą nam przez cały trekking, ale też ze względu na inne atrakcje, które sprowadzają się do najpopularniejszych, ogólno dostępnych jaskiń. Jakie jaskinie możemy zwiedzić w trakcie wędrówki po Dolinie Kościeliskiej? Przede wszystkim:

  • Jaskinię Mroźną, której zwiedzanie jest dodatkowo ułatwione poprzez sztuczne oświetlenie,
  • Jaskinię Mylną, która stanowi duże wyzwanie ze względu na brak światła i bardzo ciasne przesmyki,
  • Jaskinię Raptawicką, w której spotkamy nietoperze,
  • Smocza Jama, która stanowi bardzo ciekawy punkt poboczny przy głównym trakcie Doliny Kościeliskiej.

Z Doliny Kościeliskiej możemy dodatkowo odbić w niebieski szlak, prowadzący nas na szczyt Hala Stoły. Przejście całej Doliny Kościeliskiej trwa 2.5 godziny, jeśli pod uwagę weźmiemy trasę do Ornaku i z powrotem. Jeśli jednak chcemy zahaczyć o Smreczyński Staw, musimy doliczyć dodatkową godzinę. Jak więc widać, trasa jest idealna na słoneczne przedpołudnie. 

Gdzie kontynuować swoją podróż po zaliczeniu Doliny Kościeliskiej? 

Schronisko Ornak, będące dla wielu zwieńczeniem wędrówki po Dolinie Kościeliskiej dla niektórych może być jedynie przystankiem do dalszej drogi. Osoby goszczące w schronisku Ornak przede wszystkim decydują się na podróż do Smreczyńskiego Stawu, która zajmie nam dodatkową godzinę. Jeśli mamy ochotę na powrót inną drogą, poprzez przełęcz Iwanicką dojdziemy do Doliny Chochołowskiej. Dla ambitnych górołazów rekomenduje się kontynuację w stronę Starorobociańskiego Wierchu lub na Błyszcz i Bystrą, które sąsiadują ze sobą. Czy są inne opcje? Oczywiście!. Z Ornaku możemy skierować się w stronę słynnych Czerwonych Wierchów.