Każdy rodzic wie, że jeśli jego pociecha zakocha się w postaci z ulubionej bajki, to nic nie jest w stanie na to poradzić. Zainteresowanie dziecka wirtualną myszką czy papugą wzrasta i samo oglądanie bajek już nie wystarcza. Pokój zostaje oklejony plakatami czy naklejkami z wizerunkiem postaci, a w szafie nagle trzeba zrobić porządki, bo do tej pory noszone ubrania mają być zastąpione takimi z motywem z bajki.

Miłość do Walta Disneya.

Wiele małych dzieci już na początku wielbi Myszkę Miki, Pluto, czy królewnę Śnieżkę. Niby nic w tym zadziwiającego, przecież każdy ma swojego idola, jednak czasami warto zareagować, kiedy fascynacja postacią zmienia się w obsesję. Nie ma nic złego w tym, że dziecko będzie zbierać bibeloty związane z konkretną kreskówką, ale jednak jeśli chce nagle zmienić całe swoje życie, to powinniśmy się zastanowić czy nie jest to lekka przesada. Dziś na rynku można kupić wiele produktów oznaczonych logo bajki czy wizerunkiem samych postaci. Co za tym idzie, dzieci chcą zmienić swoje pokoje tak, aby wyglądały, jak w konkretnej bajce.

Dziewczynki chcę mieć swój pokój cały różowy, a chłopcy chcą mieć w nim dziecięce łóżko z bohaterem z ulubionej kreskówki. Jednak warto się zastanowić czy takie zmiany nie są zbyt pochopne oraz, czy za chwilę nie będą czekać nas kolejne.

Czy warto godzić się na zmiany?

Należy jednak zauważyć, że niektóre zachcianki naszych pociech mogą nas dużo kosztować. Podczas gdy odświeżania ścian i tak powtarzamy co jakiś czas, to wymiana łóżka z powodu tego, co lubi dziecko, może nie być trafionym pomysłem. Dzieci ciągle rosną, co za tym idzie, robią się wyższe, ale także zmieniają im się gusta. W czasie, kiedy zgodzimy kupić się łóżko z bohaterem z bajki, a nasze dziecko po miesiącu zafascynuje się inną postacią, to możemy mieć nie lada problem. Łóżko tanie nie jest i raczej częste wymiany nie są nikomu na rękę. Dlatego też może lepiej iść z dzieckiem na kompromis i zamiast całego łóżka, kupić po prostu pościel z odpowiednim motywem. Koszt takiego wydatku będzie zawsze niższy, a dziecko i tak powinno być zadowolone. Zawsze warto z dzieckiem porozmawiać i wytłumaczyć, dlaczego takie, a nie inne rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Dzieci bardzo często inspirują się postaciami z bajek. Nie ma w tym nic złego, dopóki kreskówka nie przesłoni realnego świata. Rodzice powinni ograniczać dzieciom czas spędzany przed ekranami, a przede wszystkim tłumaczyć różnice między światem wirtualnym a rzeczywistym.

Zainteresowania są ważne w życiu każdego człowieka, jednak jak we wszystkim trzeba mieć umiar. Rodzic nie powinien godzić się na wszystko, czego zapragnie dziecko. Wiadomo, że można kupić koszulkę z Myszką Miki, ale namalowanie na ścianie pokoju jej uszu, może być traktowane jako przesada. Warto wytłumaczyć pociesze, że im będzie starsze, to jego zainteresowania będą się zmienić, więc nie warto przemeblowywać całego życia, tylko dlatego, że dziś lubi tę, a nie inną postać.